2011-11-30 Radni o podwyżkach i strefie płatnego parkowania

gwKonińscy radni zdecydowali o podwyżkach za wodę i ścieki, nowym cenniku biletów MZK i wprowadzeniu Płatnej Strefy Parkowania.Najwięcej emocji wśród radnych wzbudziła podwyżka proponowana przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. - Spółka sobie świetnie żyje. Kupuje sobie samochody z wyższej półki, a mieszkańcy mają za to płacić. Trzeba im zacisnąć pasa do bólu i nie zwiększać cen wody i ścieków – mówił Jan Urbański.

 

Radna Monika Kosińska podkreśliła, że PWiK od kilku lat ciągle podaje te same argumenty przed planowaną podwyżką. – To przerzucanie odpowiedzialności na mieszkańców. Zużywają za mało wody, więc trzeba podnieść ceny – mówiła Kosińska.

Przewodniczący Wiesław Steinke dodał, że spółka dostaje od miasta miliony złotych na amortyzacje, a poznańska firma wodociągowa pozyskuje pieniądze na swoją działalność z zewnątrz. – Firma jest dotowana tylko z miasta, a w zamian co roku słyszymy, że rosną koszty amortyzacji – mówił Steinke.

Zdaniem prezydenta Józefa Nowickiego, podwyżka cen jest konieczna. – W dzisiejszych warunkach niepodniesienie cen wody jest niemożliwe – mówił Nowicki. – Jeśli chodzi o działanie spółki to dokonamy zmian w statutach spółek, żeby prezesa z właścicielem wiązał kontrakt menadżerski, a nie umowa o pracę. Będziemy wszystko konsekwentnie sprawdzać. Jeśli prezes nie będzie spełniał oczekiwań prezydenta może być w każdej chwili odsunięty - dodał.

Ostatecznie, 11 radnych zagłosowało za przyjęciem podwyżki, 10 opowiedziało się przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu. W związku z tym od stycznia woda w gospodarstwach domowych będzie kosztowała 3,51 zł za metr sześcienny, a ścieki – 5,96 zł.

Radni zdecydowali też o podwyżce biletów na przejazd autobusem miejskim. Za podniesieniem ceny o 40 gr opowiedziało się 19 radnych, a przeciw było 4 rajców.

OBAR Głos Wielkopolski 2011-11-30


You have no rights to post comments